Menu

Ten drugi blog

Blog o wszystkim co ciekawe. Głównie o książkach, filmach, muzyce, grach i życiu. Czasami mniej, a czasami bardziej poważnie. Zależy kiedy i o czym.

RECENZJA KSIĄŻKI: NIEWINNOŚĆ ZAGUBIONA W DESZCZU

aleksanderbeu

Przyznam szczerze, że na pierwszy rzut oka książka Niewinność zagubiona w deszczu wydała mi się romansem, natomiast romanse zawsze kojarzyły mi się z literaturą podstarzałych pań, które siedząc na fotelach czytają po kilkanaście stron niezbyt wyszukanych książek, ale tylko do momentu, w którym nie zacznie lecieć kolejna brazylijska telenowela.

Po przeczytaniu książki Niewinność zagubiona w deszczu mogę spokojnie stwierdzić: myliłem się. Może dlatego, że jest to powieść społeczno-obyczajowa z uczuciowymi elementami - w każdym razie książka naprawdę wciąga.

Okładka książki jest wykonana perfekcyjnie – czarno-biała zakonnica spoglądająca w górę w sposób, który można różnie interpretować i fioletowy odcień tła doskonale się ze sobą komponują. Niestety, znajdujący się z tyłu książki opis fabuły bardzo ją spłyca, przez co niektórzy mogą zrezygnować z tej publikacji, co jednak byłoby błędem.

Powieść Niewinność zagubiona w deszczu przedstawia historię młodej zakonnicy, która wpadła w oko miejscowemu łowcy kobiecych wdzięków. To jednak tylko powierzchowna warstwa, gdyż w książce są także wątki kryminalne, a autor w ciekawy sposób opisuje to, co dzieje się w głowie zakonnicy – z jednej strony Pan, a z drugiej... pan. W dodatku wiele rzeczy jest w rzeczywistości inna niż się tego oczekiwało, a zakończenie zaskakuje.

Książka wyróżnia się także sposobem, w jaki został zapisany tekst – dialogi nie są oddzielone myślnikami lub pisane od nowej linijki, tylko wszystko zlewa się w jedną całość. Na początku wydaje się to być złym posunięciem, ale dzięki temu niecodziennemu zabiegowi książkę czyta się dużo szybciej.

Eduardo Mendoza napisał książkę, po którą spokojnie można sięgnąć i nikt nie powinien być rozczarowany. Nawet jeżeli ktoś nie zaczytuje się w powieściach obyczajowych, to będzie to doskonała odskocznia, która w dodatku skłoni czytelnika do przemyśleń.

„Niewinność zagubiona w deszczu”
Eduardo Mendoza
Wydawnictwo Znak

Przekład: Wasitowa Zofia
ISBN: 978-83-240-1635-8
Oprawa: twarda
Rok wydania: 2011
Ilość stron: 135
Wymiary: 140 x 205 mm
Cena detaliczna: 29,90

© Ten drugi blog
Blox.pl najciekawsze blogi w sieci