Menu

Ten drugi blog

Blog o wszystkim co ciekawe. Głównie o książkach, filmach, muzyce, grach i życiu. Czasami mniej, a czasami bardziej poważnie. Zależy kiedy i o czym.

RECENZJA KSIĄŻKI: 11 CIĘĆ

aleksanderbeu

Zdradzę Wam dzisiaj pewną tajemnicę – 11 cięć to jeden z najlepszych zbiorów opowiadań, jakie kiedykolwiek czytałem. Tutaj właściwie mógłbym zakończyć i polecić wszystkim wizytę w księgarni lub bibliotece, ale uchylę rąbka tajemnicy (lub – jak kto woli – dziewczęcej spódnicy).

Na publikację 11 cięć składa się jedenaście opowiadań jedenastu autorów. Chociaż łatwo powiedzieć: niektóre są lepsze a inne wyraźnie słabsze, to wcale tak nie jest. Wszystkie opowiadania trzymają wysoki poziom i tym, które wywarło na mnie największe wrażenie nie jest wcale tekst Mastertona czy Castle’a, ale opowiadanie napisane przez naszego rodaka – Łukasza Orbitowskiego. Jego Amerykański horror naprawdę wciąga i jest świetnie napisany. Wspomniany tekst uważam za największą zaletę zbioru.

Kolejne dwa miejsca przypadają klimatycznemu opowiadaniu Głód autorstwa Roberta Cichowlasa i kojarzącej się z Krainą Czarów Radości Hetmana napisanej przez Jakuba Małeckiego. No dobra – chociaż wszystkie opowiadania czyta się z przyjemnością, to jednak niektórzy zagraniczni mistrzowie ustępują pola wspomnianym autorom. Szczególnie dotyczy to sławnego Grahama Mastertona, którego króciutkie, sześcio-stronicowe opowiadanie Sponiewierana wydaje się być napisane na siłę i dołączone do zbioru tylko po to, aby przyciągać sławnym nazwiskiem, co jest zbędne gdyż książka broni się sama.

W przypadku tego typu zbioru może zastanawiać brak tekstu Stephena Kinga, jednak warto czasami sięgnąć po dzieła innych pisarzy, zwłaszcza że znany z długich tekstów King z pewnością skradłby miejsce któremuś z innych autorów. O kilku sam nie słyszałem i cieszę się, że teraz będę mógł sięgnąć po ich następne książki.

„11 cięć"
Antologia
Wydawnictwo Replika

ISBN: 978-83-76741-17-8
Oprawa: miękka ze skrzydełkami
Rok wydania: 2011
Ilość stron: 316
Wymiary: 145 x 205 mm
Cena detaliczna: 34,90 zł

Komentarze (1)

  • Gość: [Pyza] *.internetdsl.tpnet.pl

    No w końcu coś nowego na blogu! Zachęciłeś mnie do przeczytania, chociaż okładka wyjątkowo odstrasza (czuje jakiś taki wewnętrzny strach ;)

© Ten drugi blog
Blox.pl najciekawsze blogi w sieci