Menu

Ten drugi blog

Blog o wszystkim co ciekawe. Głównie o książkach, filmach, muzyce, grach i życiu. Czasami mniej, a czasami bardziej poważnie. Zależy kiedy i o czym.

RECENZJA KSIĄŻKI: HEMOROIDY NAPOLEONA

aleksanderbeu

Chińskie przysłowie mówi, że gdy w Azji motyl zatrzepocze skrzydłami, reszta świata doświadcza wichury. Z książki Hemoroidy Napoleona wynika inne, ale bardzo podobne: gdy Napoleon ma hemoroidy, bitwa pod Waterloo przegraną będzie.

W rzeczywistości książka jest zbiorem różnych tego typu ciekawostek, które warto poznać chociażby po to, żeby móc później zabłysnąć w tłumie. Wiecie na przykład dlaczego Marilyn Monroe była taka seksowna (bo była, przynajmniej w opinii większości)? Ano dlatego, że miała krzywe nogi i to właśnie z tego powodu tak mocno kołysała biodrami! 

Kojarzycie książkę Doktor Jekyll i pan Hyde? Dzięki niej nazwisko Roberta Louisa Stevensona jest znane wszystkim już od wielu lat, natomiast motyw wykorzystany w powieści po prostu się autorowi... przyśnił. Zaciekawieni? Nic dziwnego! Hemoroidy Napoleona dostarczą Wam wielu ciekawostek na temat niezliczonej (tu może przesadzam, bo w sumie wszystkie opisywane postacie zostały zebrane w indeksie, który znajduje się na końcu książki) liczby osób, które w mniejszym lub większym stopniu zapisały się na kartach historii.

Spodobało mi się w tej publikacji przede wszystkim to, że ze względu na krótkie rozdziały i niepowiązane ze sobą wątki, można ją czytać praktycznie w każdej wolnej chwili, nawet po kilka stron. Nie wpłynie to w żaden sposób na jej treść, a dzięki temu czytelnik będzie mógł się zastanowić nad tym co przeczytał i ewentualnie poszukać w innych źródłach potwierdzenia tych faktów (niektóre rzeczy są naprawdę niewiarygodne i gdybym opisał je na blogu, to połowa z czytelników by w nie raczej nie uwierzyła).

Książkę polecam również miłośnikom historii, którzy nawet nie przeczuwają, że przez wiele lat nauki byli... oszukiwani. Popularnonaukowa publikacja Phila Masona w wielu miejscach mocno odbiega od tego, co można znaleźć w podręcznikach szkolnych. Warto poznać inny punkt widzenia, szczególnie że drobne i z pozoru nieważne wydarzenia faktycznie mogły czasami wpłynąć na historię ludzkości. 

„Hemoroidy Napoleona”
Phil Mason
Wydawnictwo Replika

Przekład: Dagna Kurdwanowska
ISBN: 978-83-7674-044-7
Oprawa: miękka + skrzydełka
Rok wydania: 2010
Ilość stron: 336
Wymiary: 145 x 205 mm
Cena detaliczna: 34,90 zł

Komentarze (1)

  • Gość: [Majka] *.internetdsl.tpnet.pl

    Tytuł nieco zabawny, trzeba przyznać :)

© Ten drugi blog
Blox.pl najciekawsze blogi w sieci