Menu

Ten drugi blog

Blog o wszystkim co ciekawe. Głównie o książkach, filmach, muzyce, grach i życiu. Czasami mniej, a czasami bardziej poważnie. Zależy kiedy i o czym.

RECENZJA KSIĄŻKI: SZCZĘŚLIWY W III RZESZY

aleksanderbeu

Obecnie może się to wydawać dziwne – przynajmniej przedstawicielom młodszego pokolenia – ale w 1939 roku nie wszyscy Polacy chcieli przeciwstawiać się Niemcom. Co więcej, niektórzy radzili sobie wyjątkowo dobrze.

Marek Żak – autor książki – jest absolwentem Politechniki Warszawskiej na Wydziale Chemicznym i studiów podyplomowych w różnych krajach. Dzięki temu opisywane przez niego rzeczy wyglądają bardzo realistycznie, gdyż główny bohater książki – imiennik autora, Marek Gar – to Polak, który pracuje w niemieckiej firmie farmaceutycznej. Żeby było ciekawiej, jego żoną jest agentka gestapo.

Marek jest bardzo skromny – wtrąciła z dumą Karen. – tak naprawdę, to jest dyrektorem naukowym całego Bayera.

No właśnie. Z pewnością każdy coś tam słyszał o powiązaniach tej potężnej firmy z obozami koncentracyjnymi i wcale nie trzeba interesować się historią, żeby wiedzieć, że podobnie było z Deutsche Bankiem, Siemensem i wieloma innymi firmami. Czy jednak oznacza to, że wszyscy ludzie mieli stawać do nierównej walki z okupantem i ginąć w walce? Na pierwszy rzut oka większość osób odpowie, że tak, ale jak widać na przykładzie bohatera książki, niektórzy potrafili się w tamtej rzeczywistości odnaleźć, dzięki czemu powodziło im się bardzo dobrze.

Szczęśliwy w III Rzeszy na pewno jest książką oryginalną, gdyż większość publikacji o tej tematyce – szczególnie polskich – cechuje martyrologia, a ciężko jest powiedzieć o bohaterze książki, że jest męczennikiem i poświęca się dla swojej ojczyzny. Niespodziewane zwroty akcji sprawiają, że trudno jest jednoznacznie ocenić bohatera. Tak samo, jak nie wszyscy Polacy palili się do walki, tak samo nie wszyscy Niemcy byli źli.

Faktem jest, że powieść wciąga i chociaż wiele osób z pewnością nie zgodzi się z takim podejściem jakie jest w niej zaprezentowane, to warto ją przeczytać chociażby dlatego, żeby poznać inny punkt widzenia. Warto też dodać, że z każdego sprzedanego egzemplarza 3% jego ceny przeznaczane jest na pomoc dla powodzian.

„Szczęśliwy w III rzeszy”
Marek Żak
Wydawnictwo Albatros

ISBN: 978-83-88038-74-7
Oprawa: miękka
Rok wydania: 2010
Ilość stron: 374
Cena detaliczna: 32,80 zł

© Ten drugi blog
Blox.pl najciekawsze blogi w sieci